Knotta først (Innbundet)

144 år med jenter, motstand og fotball

Forfatter:

og

Forfatter: og
Innbinding: Innbundet
Utgivelsesår: 2025
Antall sider: 208
Forlag: Cappelen Damm
Språk: Bokmål
ISBN/EAN: 9788202809263
Omtale Knotta først

Denne boka er for alle med et hjerte for fotball - uavhengig av kjønn. Kvinnefotball er i rivende utvikling verden over. Spillere i store klubber i Europa som Arsenal, Chelsea, Lyon og Barcelona er stjerner, og publikum fyller sakte, men sikkert tribunenen. Endelig har unge jenter solide rollemodeller, men veien har vært lang og kronglete.

Fra de første tøffe damene i England på 1800-tallet til dagens internasjonale stjerner tar forfatterne Erle Marie Sørheim og Tom Stalsberg oss med på en 144 år lang guidet motbakketur. Kvinnefotballlens historie er full av sterke damer som har kjempet like mye utenfor som på banen for å spille verdens vakreste idrett.

Stalsberg og Sørheim leverer morsomme anekdoter, tragiske historiske hendelser og de har snakket med noen av de viktigste premissleverandørene for utviklingen av Norsk kvinnefotball. I tillegg har de snakket med noen av våre største stjerner. Dette er en unik bok som viser kvinners kamp for å få lov til å spille verdens vakreste spill, ikke bare med søkelys på Norske forhold, men i hele verden.

Aldri før har en slik bok blitt skrevet i landet som har fostret Sif Kalvø, Ellen Wille, Kari Nielsen, Linda Medalen, Karen Espelund, Heidi Støre, Solveig Gulbrandsen, Hege Riise, Ada Hegerberg, Ingrid Syrstad Engen og Caroline Graham Hansen.

Til toppen

Andre utgaver

Knotta først
Bokmål Ebok 2025
Knotta først - 144 år med jenter, motstand og fotball
Bokmål Nedlastbar lydbok 2025

Flere bøker av Tom Stalsberg og Erle Marie Sørheim: