Pirater har spredd frykt på verdens hav i så lenge som mennesker har fraktet varer på sjøen. Allerede i antikken jaktet store flåter med pirater i Middelhavet på verdifull last og slaver. I våre nordlige farvann var dte vikinger og nordtyske vitalianere som herjet. I takt med de nye oppdagelser spredte piratplagen seg nedover langs afrikakysten og videre til India og krydderøyene i øst. De fantastiske skattene og rikdommenene som spanjolene hentet fra Amerika lokket store pirat- og kaperflåter til blant annet Karibien.
I Indiahavet patruljerte piratene de eldgamle handelsrutene og ventet på stormogulens verdifulle skip og rikt lastede linjefartøy fra Ostindiakompaniet. I Stillehavet var spanske skip som gikk mellom Fllippinene og Mexico et yndet mål for pirater.
Selv i dag er pirater en trussel mot sjøfarten mange steder i verden, lasten kapres, besetningen trues og myrdes, og hele fartøy forsvinner.
I Piratenes historie følger vi dem i over 3000 år helt fram til i dag, i Middelhavet, utenfor norske- og svenskekysten, i Karibia og ikke minst i Stillehavet. Vi møter kjente pirater som de blodtørstige brødrene Barbarossa, Sir Francis Drake, Svartskjegg og kaptein Kidd, og mindre kjente som norske Mogens Heinessøn og kvinnene Mary Reed og Anne Boony.